Tudta, hogy a legtöbben rosszul csillapítják az orrvérzést?

93

Az orrvérzés egy nagyon gyakori, ámde a legtöbbször teljesen ártalmatlan jelenség. Kialakulásának számos oka lehet, azonban csillapítására nagy figyelmet kell fordítani, hiszen rengetegen rosszul csinálják, aminek akár súlyos következményei is lehetnek.

Mivel az orrvérzéssel az emberek ritkán fordulnak orvoshoz, ezért nagy figyelmet kell szentelni a helyes otthoni ellátásra, ellenkező esetben a fül-orr-gégészeti beavatkozás elkerülhetetlenné válik.

Hogy miként kell csillapítani otthon az orrvérzést? Ezzel a kérdéssel kerestük fel a Lotusz Medical Center fül-orr-gégészeti szakosztályát, ahol készséggel álltak a rendelkezésünkre, és minden fontos tudnivalót megosztottak velünk erről a kellemetlenségről.

Mitől alakulhat ki orrvérzés?

Hogy könnyebben átláthassuk a helyes otthoni kezelést, elengedhetetlen megértenünk az orrvérzés anatómiai hátterét, illetve azt is, hogy mitől tud kialakulni.

- hirdetés -

Anatómiailag az orrban nagyon sok véredény található, rengeteg ér hálózza be. Feladatuk elsődlegesen az, hogy felmelegítsék és nedvesítsék a belélegzett levegőt, de mivel nagyon közel helyezkednek el az orrjárathoz, a levegő kiszáríthatja, irritálhatja felületüket.

Emiatt ezek az erek megsérülhetnek, elrepedhetnek, ami orrvérzéssel jár. Általában csak az egyik orrlyukat érinti és teljesen veszélytelen, de vannak esetek, amikor az orvosi kezelés elengedhetetlen.

Az orrvérzés okai a legtöbbször a következők:

  • Száraz levegő: Különösen télen, fűtési szezonban jellemző.
  • Allergiás reakciók: Főleg pollen vagy állatszőr hatására az orr irritációja nagyon gyakori jelenség.
  • Felsőlégúti fertőzések: A gyulladások és a gyakori orrfújás károsítják az orrot bélelő nyálkahártyát és ereket.
  • Fizikai sérülések: Gyakori jelenség gyerekeknél, akik sokszor dughatnak tárgyakat az orrukba, vagy olyan felnőtteknél, akik küzdősportolnak, esetleg baleset éri őket.
  • Életkor: 50 év felett az embereknél csökken a véralvadási képesség, ami kedvező hátteret jelent az orrvérzés tekintetében.
  • Betegségek: Számos olyan betegség létezik, ami növeli az orrvérzés kockázatát, így a magas vérnyomás, az érelmeszesedés, a vérzési rendellenességek vagy a különféle véralvadási zavarok.
  • Terhesség: Kutatások igazolják, hogy terhesség során az orrban lévő erek kitágulnak, ami nagyobb nyomás alá helyezi a nyálkahártyát, így elősegíti az orrvérzés kialakulását.
  • Gyógyszeres mellékhatások: Bizonyos gyógyszerek, így például a vérhígítók vagy az aszpirin túlzott adagolása egyaránt elősegítheti az orrvérzés kialakulását.

Hogyan csillapítsuk helyesen az orrvérzést?

Az orrvérzés csillapítása kapcsán nagyon fontos kiemelni, hogy alapvetően két főbb típusát különböztethetjük meg egymástól:

  • Elülső orrvérzés: Ebben az esetben az orr elülső részén, a két orrjáratot elválasztó fal alsó felén található kisebb vérerek és kapillárisok okozzák a problémát. Nagyon gyakori, általában nem túl súlyos állapot, ami otthon is nagyon jól kezelhető.
  • Hátsó orrvérzés: Amennyiben a vér az orr hátsó részéből, a torok közelében fekvő vastagabb erekből indul, úgynevezett hátsó vérzésről beszélünk. Ilyenkor sokkal intenzívebb a vérürülés és a páciensnek minden esetben orvosi segítségre van szüksége.

Az otthoni orrvérzés csillapításának menete a következő:

  • Az első és legfontosabb az orrvérzés esetén, hogy próbáljunk meg nyugodtak maradni. A vér megjelenése ugyan ijesztő lehet, de csak ritkán veszélyes, az izgalommal pedig csak ronthatunk a helyzeten.
  • Az erőltetett orrlégzés helyett váltsunk át szájlégzésre, ami segít a nyugalmi állapot elérésében is.
  • A legtöbben ott rontják el az orrvérzés csillapítását, hogy hátradöntik a fejüket. Ezt nem szabad, mert ilyenkor a vér a garatba csordogál, a gyomorba kerül, de fulladást is okozhat. Ennél fontosabb, hogy üljünk egyenesen és hajtsuk kicsit előre a fejet.
  • Ebben a testhelyzetben a hüvelyk- és a mutatóujjal szorítsuk össze az orrot közvetlenül az orrlyukak felett. Legalább 10 percig alkalmazzuk ezt a szorítást úgy, hogy közben nem engedjük el az orrot.
  • Az orr összenyomásához használhatunk csipeszt, azonban idegen tárgyakat, zsebkendőt, tampont vagy egyebeket soha ne vezessünk az orrjáratba, mert azzal súlyosbíthatjuk a vérzést.
  • Ha 10 perccel az orrjárat összeszorítását követően még mindig vérzés tapasztalható, ajánlott megismételni a műveletet. Ma már léteznek speciális orrsprayk, amelyek segítenek a vérzés elállításában. Ilyen esetekben érdemes alkalmazni ezeket.
  • Amennyiben a vérzés elállt, zsebkendővel töröljük át az orrot és finoman itassuk fel a vért, hogy még a szivárgásokat is kizárhassuk.

Mi a teendő helyesen csillapított orrvérzés után?

Ha sikerült otthon helyesen csillapítani az orrvérzést, először is gondoskodjunk mielőbbi folyadékutánpótlásról, hogy a szervezetünk könnyebben tudja regenerálni az elveszített vért.

Figyeljünk oda rá, hogy egy-két napig elkerüljük az erőteljesebb orrfújást, hiszen az ismét kárt tehet az egyébként is sérült erekben.

Ezen felül javasolt az orrvérzés után legalább egy hétig kerülni a megerőltető fizikai munkát, az edzést és minden olyan tevékenységet, ami nehezebb tárgyak emelésével jár.

Mikor kell orvoshoz fordulni orrvérzéssel?

Amint arra fentebb már felhívtuk a figyelmet, a hátsó orrvérzés minden esetben orvosi beavatkozást igényel. A következő esetekben azonban mindig forduljunk orvoshoz:

  • Az orrvérzés 30 percnél hosszabb ideig tart és nem állítható el a fenti módszerrel.
  • A vérzés rendkívül erős, és nemcsak az orrból, hanem a szájból is ürül, a torokban csordogál.
  • Azonnali sürgősségi ellátást igényel, ha az orrvérzés mellett magas vérnyomás, szédülés, mellkasi fájdalom és erőteljesen megnövekedett pulzusszám jelentkezik.
  • Javasolt orvoshoz fordulni abban az esetben is, ha az orrvérzés bár csillapítható otthoni keretek között, azonban rendkívül gyakoran, hetente akár 3-4 alkalommal jelentkezik, így már a hétköznapokra is negatív hatással van.

Amennyiben Önnek is problémája van az orrvérzéssel, kérjen segítséget a következő linkre kattintva: fül-orr-gégészet 5. kerület.

Hogyan csillapítható az orrvérzés a fül-orr-gégészeten?

Az orrvérzés csillapítását minden esetben meghatározza, hogy melyik típusával jelentkezett a rendelésen a páciens.

Az elülső orrvérzés csillapítása általában egyszerűbb, hiszen ilyen esetekben a tamponálással és a vérzéscsillapító anyagok alkalmazásával jellemzően elindulnak az alvadási folyamatok, amelyek képesek megállítani a vérzést.

Súlyosabb elülső orrvérzésnél előfordulhat, hogy elektrokauterizálásra van szükség, aminek a lényege, hogy a sérült eret egyszerűen elégetik, ami nemcsak hatékony, de egyben gyors és helyi érzéstelenítés esetén fájdalommentes módszer.

Minden esetben nagyobb körültekintést igényel azonban a hátsó orrvérzés csillapítása.

Ilyenkor gyakran van szükség ballonkatéteres eljárásra, amikor egy felfújható katéterrel biztosítják az erek összenyomását, de létezik többféle tamponálási módszer, amelyek a jelentősebb vérzés esetén is kiemelkedően hatékonyak.

A legsúlyosabb esetekben endoszkópos műtéti beavatkozásra van szükség, amikor endoszkóp segítségével gyakorlatilag elzárják a vérzést okozó ereket, ezzel tartós megoldást nyújtva a problémára.