Lehet-e a vérvétel előtt enni, fogat mosni vagy dohányozni?

72

A vérvétel a leggyakoribb diagnosztikai eljárások egyike, melynek eredményességét számos preanalitikai tényező befolyásolhatja. A pontos laboreredmények érdekében fontos tisztában lennünk azzal, hogy a mindennapi tevékenységeink – mint az étkezés, dohányzás, fogmosás és gyógyszerszedés – miként befolyásolhatják a mérési értékeket.

Ebben a cikkben részletesen áttekintjük, hogy mire kell figyelni a vérvétel előtt, és milyen szabályokat érdemes betartani a megbízható eredmények érdekében. A cikk elkészítésében az ÁB-Medical, pécsi magánklinika volt segítségünkre.

Lehet-e enni és inni vérvétel előtt?

Az egyik leggyakrabban felmerülő kérdés a páciensek részéről, hogy szükséges-e éhgyomorra érkezniük a vérvételre. A válasz nem egyszerű, hiszen nagyban függ attól, hogy pontosan milyen laborvizsgálatról van szó. Azonban általánosságban elmondható, hogy amennyiben nem kaptunk külön tájékoztatást, érdemes éhgyomorra érkezni a vizsgálatra. Ez azért is praktikus, mert ha a helyszínen derül ki, hogy mégis szükséges lett volna az éhgyomri állapot, akkor új időpontot kell egyeztetni, ami kellemetlenséget okoz mind a páciensnek, mind a vizsgálatot végző személynek.

Az éhgyomri státusz azt jelenti, hogy a vérvétel előtt 10-12 órán keresztül nem fogyasztunk ételt. Ez a gyakorlatban általában úgy kivitelezhető, hogy az előző este 8 óra után már nem eszünk semmit. Fontos azonban kiemelni, hogy a vízfogyasztás nem tiltott, sőt, kifejezetten ajánlott. A megfelelő hidratáltság ugyanis nemcsak az általános közérzetet javítja, de megkönnyíti a vérvételt is, mivel a vénák jobban láthatóvá és tapinthatóvá válnak.

- hirdetés -

Vannak olyan laborvizgsálatok, amelyeket muszáj éhgyomorra elvégezni, ilyenek például:

  • a zsír (lipid),
  • a cukor (glukóz)- háztartás,
  • a vese- és
  • májfunkció vizsgálatok.

Cigi, kávé jöhet?

A dohányzás és a koffeinbevitel olyan mindennapi szokások, amelyek jelentősen befolyásolhatják a laboreredményeket, különösen bizonyos specifikus vizsgálatok esetén. A nikotin például számottevően emeli a szervezet katekolamin- és kortizolszintjét, ami különösen fontos lehet hormonvizsgálatok esetén. Emellett a dohányzás hatással van a májenzimek aktivitására és a lipidanyagcserére is.

A koffein szintén több élettani folyamatot befolyásol. Hatására megemelkedik a vérnyomás, fokozódik a szívfrekvencia, és változik számos hormon szintje a vérben. Különösen a funkcionális vizsgálatok (például gyomor-, vese-, májfunkció) esetén lehet zavaró a koffein jelenléte. Ezért általánosságban azt javasoljuk, hogy a vérvétel előtt kerüld a kávé, tea vagy egyéb koffeintartalmú italok fogyasztását.

Fontos megemlíteni, hogy mind a dohányzás, mind a koffeinbevitel módosíthatja a gyulladásos markerek szintjét is. Ha olyan vizsgálatra érkezel, ahol ezeket a paramétereket is nézik, különösen fontos a tartózkodás ezektől az élvezeti szerektől. A legideálisabb, ha a vérvétel előtti 12 órában nem dohányzol, és koffeintartalmú italt sem fogyasztasz.

És fogat mosni lehet?

A fogmosással kapcsolatos aggodalmak gyakran felmerülnek a páciensekben, azonban ez az egyik olyan tevékenység, ami miatt a legkevésbé kell aggódnunk vérvétel előtt. Mivel a fogkrémet jó esetben nem nyeljük le, így nem kell aggódnunk, hogy ez befolyásolná a laboreredményeket. A megfelelő szájhigiénia fenntartása természetesen fontos, így nyugodtan moss fogat a vérvétel reggelén is.

Kivételt képezhetnek ez alól azok a ritka esetek, amikor nyálból történő vizsgálatokat is végeznek, de ezek nem tartoznak a rutinszerű vérvizsgálatok körébe. Ilyen esetekben a kezelőorvos vagy a laboratórium külön tájékoztatást ad a speciális előkészületekről. Ha egy általános vérvizsgálatra mész, nyugodtan moss fogat.

Mi a helyzet a gyógyszerekkel?

A gyógyszerek szedése a vérvétel előtt gyakran okoz bizonytalanságot. Az alapszabály az, hogy a rendszeresen szedett gyógyszereket nem szabad elhagyni, mivel ez több szempontból is kockázatos lehet. Egyrészt a terápiás hatás megszakítása veszélyeztetheti az egészségi állapotot, másrészt sok esetben éppen a gyógyszerszint monitorozása a vérvizsgálat célja.

A gyógyszerek bevétele történhet kis mennyiségű szénsavmentes vízzel vagy csapvízzel, ez nem befolyásolja a laboreredményeket. Ha bármilyen bizonytalanság merül fel a gyógyszerszedéssel kapcsolatban, mindenképpen konzultálj a kezelőorvossal vagy a laboratórium szakembereivel.

Vannak olyan gyógyszerek is, amelyek közvetlenül befolyásolhatják bizonyos laborparaméterek értékét. Ezért fontos, hogy a vérvételt végző személyzet tisztában legyen azzal, hogy milyen gyógyszereket szedsz rendszeresen. Így az eredmények értékelésénél figyelembe tudják venni az esetleges gyógyszerhatásokat.